Archiwum

Rok szkolny 2014- 2014 Archiwum

 

Monika Kręciwilk z klasy 3 b

zajęła I miejsce w konkursie fotograficznym

organizowanym dla gimnazjalistów przez Zespół Szkół im. Andersa w Częstochowie

pt. „Fizyka i chemia w kadrze gimnazjalisty”.

Swoich konkurentów Monika pokonała zdjęciem pod tytułem „Dyfuzja”.

Serdecznie gratulujemy!!!

Magdalena Dębska – Kołodziejczyk

Aneta Motyl

Podsumowanie VII edycji konkursu

„Czysta Częstochowa”

           

W dniu 13.06.2014 w Sali Sesyjnej UM odbyło się uroczyste podsumowanie kolejnej edycji konkursu „Czysta Częstochowa”. Nasze gimnazjum znów znalazło się wśród laureatów! Jako szkoła zajęliśmy II miejsce (nagrodą jest kamera cyfrowa), a Kinga Rybińska z kl. III b indywidualnie zajęła I miejsce !!!

Podsumowanie VII edycji konkursu Czysta Częstochowa

 

Gimnazjum nr 21 im. Orląt Lwowskich zaprasza na:

FESTYN

RODZINNY-RODZINA SIĘ BAWI

14 CZERWCA (SOBOTA)

boisko – Orlik przy szkole

PLAKAT-FESTYN SZKOLNY 2014

 

Dnia 28.05.2014 r. w ramach obchodów Częstochowskich Dni Rodziny, w naszym gimnazjum odbył się szkolny konkurs „Rodzina w literaturze”. W konkursie wzięło udział 13 uczniów.

Wygrała uczennica klasy 1 a – Eliza Pietrzak.

 

I miejsce – Eliza Pietrzak 1a

 

II miejsce – Ewa Kołodziejczyk 1a

Kinga Rybińska 3b

Małgorzata Halemska 2b

 

Konkurs przygotowała p. B. Staniek; przeprowadziła p. I. Jacewicz.

 

WYNIKI

Konkursu

„Lwów –zawsze wierny”

VI Edycji

WYNIKI

KONKURS POWIATOWY

 „Lwów-zawsze wierny”

Organizowany pod Honorowym Patronatem

Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich

VI EDYCJA

Regulamin Konkursu Powiatowego Lwów-zawsze wierny

Dzień Ziemi 2014

 

W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku – 22 kwietnia. Tradycją jest finałowy festyn na Polu Mokotowskim w Warszawie, który gromadzi corocznie tysiące uczestników, dla których idea ochrony środowiska jest ważna.

Dzień Ziemi ’2014 był częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dla klimatu „Zmieniaj nawyki – nie klimat!”, dofinansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Festyn finałowy, pod tym samym hasłem, odbył się w Warszawie w parku Pole Mokotowskie, 27 kwietnia 2014 r. Organizatorzy poprzez zabawę uczyli, jak zmienia się klimat, jak można niwelować skutki jego zmian i jak przeciwdziałać globalnemu ociepleniu.

W naszej szkole z okazji Światowego  Dnia Ziemi Szkolne Koło Turystyczno – Krajoznawcze zorganizowało w dniu 16.04.2014 r. konkurs dla uczniów, którego głównymi celami było:

• kształtowanie postaw proekologicznych oraz poczucia odpowiedzialności za najbliższe otoczenie;

• promowanie zachowań mających na celu ochronę Planety;

• uwrażliwienie na piękno krajobrazu naturalnego;

• zachęcanie do współzawodnictwa.

 

Zwycięzcą konkursu  została uczennica klasy 3 b Kinga Rybińska, która zdobyła 24 punkty na 30 możliwych.

SK PTTK przyznało również dwie równorzędne nagrody za miejsce II: Małgorzacie Halemskiej z kl. 2 b oraz Natalii Ronowicz z kl. 2 b, które uzyskały po 22 punkty.

W ramach obchodów Dnia Ziemi gimnazjaliści przygotowali również plakaty związane z ochroną środowiska naturalnego.

SK PTTK wyróżniło nagrodą za najlepszy plakat uczennice z klasy 3 a: Julię Tarnowską i Agnieszkę Załogowską.

                                                           Zwycięzcom gratulujemy!

                                                            Opiekunowie SK PTTK :

Lena Rudzińska  Izabela Jacewicz

 

Zaproszenie na konkurs

 

Dyrektor i nauczyciele

Gimnazjum nr 21 im. Orląt Lwowskich w Częstochowie

mają zaszczyt zaprosić na

Konkurs powiatowy

„Igrzyska ciała i umysłu”

 

 

który odbędzie się w dniu 27 maja 2014 o godz. 10.15

 Szczegóły dotyczące przebiegu konkursu zawarte są w załączonym regulaminie

Regulamin- Igrzyska ciała i umysłu

Monika Kręciwilkz klasy III b

zajęła III miejsce

w IV Powiatowym Konkursie Przyrodniczym dla Gimnazjalistów pt.  „Genetyka – korzyści i zagrożenia „  organizowanym przez Liceum Samorządowe w Częstochowie. Uczennicę do konkursu przygotowywała

M. Dębska – Kołodziejczyk.

Serdecznie gratulujemy!!!

Dzień Europejski

Dnia 27.03.2014 odbył się w naszej szkole Dzień Europejski. Uroczystość przygotowała cała społeczność szkolna. Na godzinie wychowawczej odbył się apel na którym  uczniowie zaprezentowali      w skrócie historię Unii Europejskiej. Uczennice  recytowały wiersze polskich poetów, śpiewały piosenki w języku angielskim.

W ramach tej uroczystości odbyło się także przedstawienie o znanych postaciach pochodzących z Niemiec, wśród nich byli Marcin Luter, Fryderyk Schiller, Ludwig van Beethoven i Marlena Dietrich.  Społeczność szkolna dowiedziała się o wielu ciekawostkach z tego kraju a także o słynnej Lorelei, legendarnej postaci znad Renu.

Uczniowie wraz z rodzicami przygotowali ciasta europejskie, udekorowane  często flagą UE. Można je było skosztować w tzw. kawiarence europejskiej.

Organizatorami imprezy były  mgr Monika Krętuś i mgr Lena Rudzińska.

Szkolny Konkurs Recytatorski „Wrażliwość na słowa”

 

W Gimnazjum nr 21 im. Orląt Lwowskich  27 lutego br. wszyscy miłośnicy recytacji  mogli się zaprezentować w czasie szkolnego konkursu. Wystąpili uczniowie, którzy przygotowali teksty prozatorskie i liryczne. Dobór repertuaru był różnorodny, ukazywał zamiłowania literackie uczestników, ich wrażliwość i kulturę słowa. Zadaniem konkursu jest nie tylko propagowanie „wrażliwości na słowa”, ale wytypowanie reprezentantów na konkursy pozaszkolne, na co poza nagrodami mogą liczyć zdobywcy pierwszych miejsc. Wszyscy  uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy potwierdzające ich udział w konkursie. Komisja w składzie: p. Iwona Zakrzewska – dyrektor szkoły, p. Bożena Staniek i p. Agnieszka Senderecka – organizator konkursy ustaliła kolejne miejsca:

I m. Iga Myślikowska

II m. Aleksandra Sojka i Kamila Wiklińska

III m. Natalia Michalczyk

Wyróżnienie: Aleksandra Barwaniec, Kinga Masztalerz

 

Gratulujemy także uczestnikom, którzy nie otrzymali wyróżnień- sam udział jest już nobilitujący. Organizator osłodził – w związku z Tłustym Czwartkiem – czekoladkami udział w konkursie. Na nagrody rzeczowe zwycięzcy muszą poczekań do ostatniego dnia roku szkolnego

Monika Kręciwilk z klasy 3b zdobyła I miejsce w IV Konkursie Piosenki ,,Marcowe Nutki”

organizowanym przez Spółdzielnię Mieszkaniową ,,Północ”  w Częstochowie.

 

Celem konkursu była aktywizacja dzieci i młodzieży, znalezienie wokalnych talentów oraz pomoc w rozwijaniu zdolności muzycznych.

 

Monika oczarowała jury wspaniałym wykonaniem piosenki „Nadzieja”  autorstwa Jana Pietrzaka.

Konkurs odbył się 22 marca 2014r.

I miejsce Kamili Wiklińskiej w Powiatowym Konkursie Recytatorskim!

VI Powiatowy Konkurs Recytatorski „POEZJA RELIGIJNA I PATRIOTYCZNA” odbył się 14 marca 2014 w Publicznym Gimnazjum Stowarzyszenia Szkół Katolickich im. Św. Józefa w Częstochowie. Konkurs organizowany był   pod honorowym patronatem Starosty Częstochowskiego.

W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Komisja konkursowa oceniała uczestników w trzech kategoriach wiekowych.

Kamila zaprezentowała WIERSZ MARIANA HEMARA „ROCZNICA”. Przepiękny wiersz o warszawiakach broniących swego miasta w trudnych dniach Powstania Warszawskiego oraz o obojętności Sowietów stacjonujących za linią Wisły mówiła z pasją i zaangażowaniem. Występ podobał się wszystkim. Kamilę do konkursu przygotowała Pani Bożena Staniek.

Życzymy naszej szkolnej artystce dalszych sukcesów!

 

 

REKRUTACJA DO KLASY I GIMNAZJUM NR 21

 IM. ORLĄT LWOWSKICH W CZĘSTOCHOWIE

NA ROK SZKOLNY 2014/ 2015

Zasady rekrutacji do I klasy

28 lutego w IX Liceum Ogólnokształcącym imienia C.K.Norwida  odbył się, już po raz jedenasty, konkurs językowy dla uczniów gimnazjów  z Częstochowy  i okolic „Z Norwidem ku poprawnej polszczyźnie”.

Nasze gimnazjum reprezentowały dwie uczennice: KINGA RYBIŃSKA     Z KLASY 3B i ELIZA PIETRZAK Z KLASY 1A. Obie dziewczyny wykazały się dużą wiedzą. Kinga znalazła się w grupie dziesięciu finalistów i przeszła do drugiego etapu. W pierwszym uczniowie pisali test językowy, w drugim musieli ustnie zaprezentować wylosowany wcześniej temat. Kinga poradziła sobie bardzo dobrze i ostatecznie zajęła szóste miejsce. Dziewczyny do konkursu przygotowywała nauczycielka języka polskiego, pani Bożena Staniek.

GRATULACJE DLA KINGI RYBIŃSKIEJ!!!

 

 

Dzień otwarty

Dzień  13 lutego był w gimnazjum dniem otwartym. Gościliśmy  w naszej szkole uczniów Szkoły Podstawowej nr 52 – naszych przyszłych uczniów.

Pani dyrektor gimnazjum, Iwona Zakrzewska, powitała gości z SP nr 52 – panią dyrektor Bożenę Golachowską, nauczycieli i młodzież.

Uczniowie SP nr 52 obejrzeli prezentację multimedialną o naszej szkole i jej patronie – Orlętach Lwowskich. Prezentację przygotowali uczniowie pod kierunkiem Pani Bożeny Policińskiej i pana Jacka Rudolfa.

Nauczycielka edukacji dla bezpieczeństwa, pani Monika Bigdowska, przeprowadziła pokaz pierwszej pomocy na fantomach, które gimnazjum pozyskało niedawno od hojnego sponsora.

Na sali gimnastycznej odbyły się również pokazy  sportowe. Pan Maciej Cierpiał wraz z uczniami- Piotrkiem i Michałem- oraz sportowcami z klubu sportowego rozegrali pokazowy mecz tenisa stołowego.

Z ogromnym zainteresowaniem uczniowie szkoły podstawowej obejrzeli pokazy doświadczeń fizycznych i chemicznych.

Uczniowie gimnazjum pod kierunkiem pani Anety Motyl zademonstrowali, jak można zbadać rozszerzalność cieplną kulki metalowej, jak ukazać linię pola magnetycznego przy pomocy magnesu i opiłków żelaza. Ku uciesze publiczności wytworzyli również przepiękne bańki mydlane   w kształcie sześcianu.

W pracowni chemicznej również można było śledzić interesujące zjawiska: spalanie baniek mydlanych wypełnionych wodorem, produkcję chemicznej piany, wzniecanie ognia bez zapałek, spalanie butanu, pojawiający się i znikający płomień. Ten interesujący pokaz uczniowie przygotował pod kierunkiem pani Magdaleny Dębskiej- Kołodziejczyk.

Goście mogli również obejrzeć kroniki Gimnazjum nr 21, przedstawiające historię naszej szkoły, pełne interesujących zdjęć oraz prace plastyczne uczniów  gimnazjum pt. „Przygoda z perspektywą” przygotowane pod kierunkiem pani Elizy Kałafut.

Mamy nadzieję, że gościom spodobało się w naszej szkole. Gimnazjum  nr 21 jest szkołą przyjazną dla uczniów, panuje tutaj miła i serdeczna atmosfera, każdy uczeń jest członkiem dużej rodziny i każdy jest tutaj u siebie.

            Zachęcamy uczniów szkół podstawowych do podjęcia nauki w naszej szkole. Na pewno nie będziecie tej decyzji żałować!

 

Ferie zimowe 2014

 

W dniach 20-24 stycznia 2014 roku nasza szkoła organizowała zajęcia w ramach akcji „Ferie w mieście, które były współfinansowane przez Urząd Miasta w Częstochowie. Dzieci i młodzież  miała możliwość uczestniczyć w turniejach sportowych, warsztatach językowych, arteterapii,  sudoku oraz uczyła się składać orgiami. Poza tym uczestnicy ferii mięli możliwość wyjazdu  na kręgielnię, do kina oraz na lodowisko. Szczególnie te ostatnie zajęcia cieszyły się dużym powodzeniem wśród uczniów naszego Gimnazjum.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom, a szczególnie Justynie Gwieździe, która najczęściej brała udział w proponowanych zajęciach.

M.Bigdowska

 

 

 

 

Planowane turnieje sportowe

W naszym Gimnazjum na rok szkolny 2013/2014 zaplanowaliśmy kilka turniejów sportowych. Odbył y się już zawody szkolne w koszykówkę chłopców i dziewcząt, a przed nami jeszcze turnieje w badmintona, tenisa stołowego oraz piłkę nożną halową, Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie się do nauczycieli wychowania fizycznego do dnia 21 lutego 2014 roku. Poza wymienionymi zawodami, w okolicach kwietnia, zostanie zorganizowany na obiektach „Orlika” (we współpracy z UKS „Orlęta” działającym przy naszej szkole) międzyszkolny turniej piłki nożnej dla szkół podstawowych. Natomiast w maju odbędzie się Powiatowy Turniej pod nazwą „Igrzyska Ciała i Umysłu”. Szkolny konkurs pod tą samą nazwą zaplanowany jest na marzec tego roku. Dobra zabawa i wielkie emocje zagwarantowane.

Wszystkim uczestnikom wymienionych turniejów i konkursów już dziś życzę POWODZENIA!!!!!! P. Monika Bigdowska

 

  W styczniu 2014 roku odbył się w naszej szkole konkurs      

MISTRZ ORTOGRAFII 2013/1014.

 

Konkurs został przygotowany przez panią Izabelę Jacewicz oraz panią Bożenę Staniek. Kilkunastu uczniów naszego gimnazjum przystąpiło do pisania dyktanda   pt.  „Z życia głogowskiego księcia”.

Oto czwórka uczniów, którzy najlepiej poradzili sobie z tym trudnym tekstem:

1.   miejsce –  ANNA SZYMANEK kl. 3 b

Wyróżnienia:

v    Iga Myślikowska – kl. 2 b

v    Monika Stankowska – kl. 3 a

v    Paulina Polewiak – kl. 3b

 

 

Otwórz serce.

 

  Dnia 10 lutego 2014  odbyło się w Gimnazjum nr 21 im. Orląt Lwowskich spotkanie rodziców naszych uczniów z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie oraz z przedstawicielami  Stowarzyszenia na rzecz pomocy dziecku i rodzinie „DLA RODZINY”.

Gościli u nas Pani Lidia Zeller prezes Stowarzyszenia, Jolanta Ujma, Anna Regulska, Dorota Kuźnicka oraz rzecznik prasowy MOPS Pan Maciej Hasik. Otwórz serce i załóż rodzinę zastępczą dla dzieci, które potrzebują miłości i opieki – na spotkaniu mówiono o doświadczeniach związanych z prowadzeniem rodzinnego domu dziecka, o zasadach funkcjonowania rodzin zastępczych. Rodzinna piecza zastępcza to zapewnienie czasowej opieki i wychowania dzieciom w przypadkach niemożności sprawowania opieki i wychowania przez rodziców. Formę pieczy zastępczej stanowi rodzina zastępcza.

Plakat_ferie 2014

 

Projekt pn. „Wspomaganie na piątkę”

jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Wyniki rekrutacji do projektu „Wspomaganie na piątkę”

Lista podstawowa Lista rezerwowa

KONKURS MIKOŁAJKOWY

5 GRUDNIA  W ŚWIETLICY SZKOLNEJ ODBYŁ SIĘ KONKURS MIKOŁAJKOWY POD HASŁEM-„TRADYCJE ŚWIĄTECZNE W KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH”.

UCZESTNICY KONKURSU MIELI ZA ZADANIE ODPOWIEDZIEĆ NA 16 PYTAŃ, KTÓRE DOTYCZYŁY  MIN. ZWYCZAJÓW,  OBRZĘDÓW, RODZAJÓW SPOŻYWANYCH POSIŁKÓW. KONKURS ZOSTAŁ PRZYGOTOWANY NA PODSTAWIE PROGRAMU REALIOZNAWCZEGO – ”POZNAJ KRAJE ANGLOJĘZYCZNE”.

I miejsce –Wiktoria Jasińska

II miejsce – Kinga Majdzik

III miejsce  – Patryk Całka

Wyróżnienia otrzymali: Ola Barwaniec, Kamila Wiklińska, Julia Sobota

Organizator konkursu: Małgorzata Raczyńska

 

 

Koniec języka za przewodnika

Projekt pn. „Koniec języka za przewodnika” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

W ramach projektu odbywają się w naszej szkole zajęcia z języka niemieckiego i doradztwa zawodowego

                                                                                     koordynator projektu

                                                                                      mgr Monika Krętuś

  Gimnazjum nr 21 przystąpiło do udziału w realizowanej przez Urząd Miasta Częstochowy – Wydział Edukacji, Zespół Szkół Samochodowo – Budowlanych, Zespół Szkół Technicznych i Zespół Szkół Ekonomicznych IV edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa”. Celem programu jest poszerzenie wiedzy uczniów na temat poszanowania praw człowieka, w tym szczególnie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych, kształtowanie wśród uczniów świadomej i odpowiedzialnej postawy obywatelskiej. Koordynatorami działań programu w szkole zostały panie Izabela Jacewicz i Bożena Policińska.

W ZSSB na konferencji w dniu 30 października 2013 r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie działań związanych z programem.. W konferencji uczestniczyły delegacje ze szkół i zaproszeni goście. Naszą szkołę reprezentowała pani Bożena Policińska wraz z uczniami: Patrykiem Leksem, Kamilem Krakowskim, Markiem Szymonikiem i Wojciechem Sawickim. Podczas konferencji pani Magdalena Celeban, koordynatorka GIODO w Częstochowie, przedstawiła harmonogram działań na cały rok szkolny.   W listopadzie uczniowie przystąpili do konkursu plastycznego celem, którego jest twórcze ustosunkowanie się do zagadnienia ochrony danych osobowych.

Izabela Jacewicz

Bożena Policińska

 

 

DZIEŃ PATRONA W GIMNAZJUM NR 21

   Dzień Patrona to dla każdej szkoły szczególne święto. Uczniowie Gimnazjum nr 21 im. Orląt Lwowskich w związku z upamiętnieniem bohaterskiej postawy swych imienników w listopadzie 1918r. przygotowali montaż artystyczny, na który zaproszono gości oraz społeczność szkolną. Przybyłych na uroczystość powitała dyrektor szkoły Iwona Zakrzewska. Swą obecnością zaszczycili nas: prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Wacław Baczyński, wraz z trzema członkami Towarzystwa: Jerzym Skibińskim, Jerzym Turkiewiczem, Andrzejem Szlichtą, inspektor z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy Ewa Panienkowska, przewodnicząca Rady Dzielnicy Dźbów Loretta Michałek, pułkownik inż. Stanisław Ujma z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 52 Bożena Golachowska, proboszcz Parafii pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus ks. Zdzisław Gilski, starszy aspirant Marcin Machnik oraz przedstawiciele rodziców.

Zaprezentowany w szkole  21 listopada program artystyczny ukazywał losy najmłodszych żołnierzy, którzy pod koniec I wojny światowej poświęcili życie, by zachować Lwów dla Polski. Uczniowie zaprezentowali inscenizację- przygotowaną pod kierunkiem p. Agnieszki Sendereckiej- ukazującą ich rówieśników, gimnazjalistów, studentów podejmujących decyzję o opuszczeniu rodzinnego domu, by pełnić rolę zwiadowców, łączników, a często stać z bronią w ręku na placówkach. Młodzi aktorzy wcielający się w role batiarów, Jurka Bitschana czy Antosia Petrykiewicza  mieli świadomość, że to byli ich rówieśnicy, którzy umarli w imię wolności.

Uczniowie Gimnazjum nr 21 występujący w montażu w autentyczny sposób przekazali swoim kolegom i wszystkim obecnym na sali, że los polskich Orląt Lwowskich wzrusza i domaga się pamięci w sercach i umysłach.

Występ młodzieży dzięki plastycznej oprawie p. Elizy Kałafut nabrał waloru autentyzmu i dodatkowej głębi przekazu. Występujący: Aleksandra Barwaniec, Jakub Kowalik, Marcel Brzeski, Karol Gola.

 

Atutem uroczystości był chór, który wprowadzał w lwowski klimat, stanowił nie tylko komentarz do wydarzeń na scenie, ale opowiadał historię tamtych wydarzeń sprzed 95. lat

 

Dnia 22 listopada 2013r. w Święto Patrona Szkoły gościli u nas przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, którzy przekazali młodzieży gimnazjalnej kamizelki odblaskowe. Krótką prelekcję

w ramach akcji „Bezpieczna Szkoła” wygłosił st. aspirant Marcin Machnik.

 

 

 

Podziękowania dla Dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa p. Stanisława Gmitruka za przekazanie kamizelek odblaskowych

dla wszystkich uczniów naszej szkoły składa:

 

Dyrektor Gimnazjum nr 21

w Częstochowie

Iwona Zakrzewska

oraz cała społeczność szkolna

 

 

W 95 ROCZNICĘ OBRONY LWOWA

Jak co roku, 22 listopada, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły brali udział w obchodach rocznicy zwycięskiej obrony Lwowa zorganizowanych przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich oraz Urząd Miasta Częstochowy  na Placu Orląt Lwowskich.

 

 

Program uroczystości
z okazji 95. rocznicy zwycięskiej obrony Lwowa
22 listopada 2013 r.
Plac Orląt Lwowskich

11.45 – zbiórka pocztów sztandarowych

12.00 – rozpoczęcie uroczystości na Placu Orląt Lwowskich

  • Hymn Państwowy
  • Powitanie przybyłych gości
  • Wystąpienia oficjalne
  • Modlitwa za poległych obrońców Lwowa – Orląt Lwowskich
  • Poświęcenie sztandaru Towarzystwa Miłośników Lwowa k Kresów Południowo – Wschodnich
  • Apel Poległych
  • Okolicznościowy występ patriotyczno – artystyczny w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 21 im. Orląt Lwowskich
  • Złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem

95 lat minęło od czasów, gdy lwowianie obronili swoje miasto. Obok dorosłych, robotników, studentów, walczyły dzieci – miały po 11, 12, 14 lat… uczniowie lwowskich szkół, batiarzy- mali lwowscy ulicznicy….To właśnie oni, Lwowskie Orlęta, wywalczyli wolność dla Lwowa- pierwszego polskiego miasta odznaczonego Krzyżem Virtuti Militari.Uzasadniając tę decyzję marszałek Józef Piłsudski powiedział:    Tu codziennie walczyć trzeba o nadzieję, codziennie walczyć o siłę wytrwania. Ludność stawała się wojskiem, wojsko stawało się ludnością. I kiedym ja, jako sędzia wojskowy dający nagrody, odznaczający ludzi, myślał nad kampanią pod Lwowem, to wielkie zasługi waszego miasta oceniłem tak, jak gdybym miał jednego zbiorowego żołnierza, dobrego żołnierza, i ozdobiłem Lwów Krzyżem Orderu Virtuti Militari, tak, że wy jesteście jedynym miastem w Polsce, które z mojej ręki, jako Naczelnego Wodza, za pracę wojenną, za wytrzymałość, otrzymało ten order.

Nasi uczniowie, wzorem lat ubiegłych, przedstawili montaż poświęcony Lwowskim Orlętom. Złożyły się na niego wiersze oraz piosenki, m.in. Piosenka o Lwowie oraz Nadzieja w przepięknym wykonaniu Moniki Kręciwilk i Kamili Wiklińskiej. Oprócz naszych zdolnych solistek w montażu wzięli udział: Kinga Mastalerz, Mateusz Bialik, Natalia Michalczyk, Edyta Kaszyńska, Agnieszka Pilawka, Ania Zawadowicz, Paulina Zembik, Natalia Krawczyk, Oliwia Krawczyk i Ania Szymanek, a całość przygotowała nauczycielka języka polskiego, pani Bożena Staniek.

 

 

 

Projekt pn. „Wspomaganie na piątkę”

jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

REGULAMIN REKRUTACJI I UCZESTNICTWA W PROJEKCIE
„Wspomaganie na piątkę”

Regulamin określa zasady uczestnictwaw Projekcie

Wspomaganie na piątkę”

współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Program  Operacyjny Kapitał Ludzki

Priorytet III. Wysoka jakość systemu oświaty

Działanie 3.5. Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół

Nazwa Projektu „Wspomaganie na piątkę”

Nr Projektu WND – POKL 03.05.00-00-097/12-00

 

Link do strony

 

W ubiegłą sobotę 16 listopada 2013 r., w I LO im. Juliusza Słowackiego

w Częstochowie, odbył się finał Powiatowego Konkursu „Energetyka jądrowa przyszłością narodu”. W konkursie tym naszą szkołę reprezentowały uczennice: Monika Kręciwilk z kl. 3b, Kinga Rybińska z kl. 3b, Małgorzata Halemska z kl. 2b oraz Marta Kaczmarek z kl. 2b.

Konkurs odbywał się w dwóch etapach:

I. Pierwszy etap to udział młodzieży w czterech wykładach prowadzonych przez nauczycieli I LO z zakresu wiedzy o energetyce jądrowej w blokach tematycznych – z zakresu fizyki, chemii, geografii i biologii.

II. Drugi etap (finalny) to napisanie testu z powyższych zagadnień.

 

Miło jest nam ogłosić, że:

I miejsce w tym konkursie zajęła nasza uczennica

 

Monika Kręciwilk z kl. 3b!

 

Nagrodą dla Moniki jest wyjazd do Instytutu Badań Jądrowych w Świerku połączony ze zwiedzaniem reaktora badawczego „Maria”.

Pozostałe uczestniczki konkursu również wykazały się dużą wiedzą zajmując wysokie miejsca.

 

Serdecznie gratulujemy!!!

 

Aneta Motyl

Lena Rudzińska

Magdalena Dębska – Kołodziejczyk

 

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

A jeśli komu droga otwarta do nieba,

Tym, co służą ojczyźnie.

                                                                                                          Jan Kochanowski

 

           Dnia 8 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI.

Impreza została przygotowana przez nauczycieli SP nr 52 – panią Małgorzatę Piekarczyk oraz  panią Lidię Jeziorowską oraz nauczycieli Gimnazjum nr 21 panią Bożenę Staniek i panią Lenę Rudzińską.

       Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przedstawili montaż słowno- muzyczny, trzy prezentacje o drodze Polski do wolności. Wszystko we wspaniałej oprawie plastycznej, efekty specjalne, odgłosy wybuchów bomb, gra świateł – widowisko, jakiego nie powstydziłby się profesjonalny teatr.

     Tygodnie prób, dziesiątki godzin spędzonych na sali gimnastycznej, nerwy,trema, łzy – to wszystko już za nami. Pozostała radość, satysfakcja i… ogromne zmęczenie.

     Nasi uczniowie przekonali się, że praca aktora jest ciekawa, przynosi wiele zadowolenia, ale jest tez ogromnie trudna.

      Nasze gimnazjum w spektaklu reprezentowali: Monika Kręciwilk, Kamila Wiklińska, Oliwia Krawczyk, Michał Cierpiał, Iga Myślikowska, Angelika Kapica, Justyna Maks, Ola Barwaniec, Natalia Michalczyk i Marek Szymonik.

 

 

 

 

www.czestochowa.pl/samorzad/wydarzenia_samorzad/pomnik-ku-czci-bohaterow

8 LISTOPADA

8 listopada 2013 r. uczciliśmy Święto Niepodległości. Gimnazjum nr 21 im. Orląt Lwowskich wraz ze Szkołą Podstawową nr 52 im. Małego Powstańca przygotowało spektakl poświęcony odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

W tym dniu rozpoczęły się również miejski obchody „Częstochowskich Urodzin Niepodległej”. Bardzo ważnym wydarzeniem było odsłonięcie odrestaurowanego pomnika „Ku czci żołnierzy 27. Pułku Piechoty Legionów Polskich poległych w latach 1917 -  1920 oraz poległych w walce

o demokratyczną Polskę 1939 – 1944”. Gościli u nas przedstawiciele UM Częstochowy oraz rodziny poległych. Uroczystym akcentem był apel poległych odczytany przez harcmistrza. Delegacje naszej młodzieży uczestniczące

w uroczystości uczciły zapaleniem znicza tych, którzy polegli aby Polska była wolna.

 

 

 

 

 

 

Projekt edukacyjny: „Poznaj kraje anglojęzyczne- projekt realioznawczy”.
          Program, który przygotowałam opiera się na założeniu, że odpowiednio dobrane informacje dotyczące kultury, tradycji, świąt, historii i geografii krajów anglojęzycznych powinny stanowić ważny element wzbogacający i urozmaicający proces nauczania.
 

Celem projektu jest wspomaganie i rozszerzenie komponentu kulturowo-cywilizacyjnego, z ukierunkowaniem na styl życia i zachowania w kraju języka docelowego

w tym:

-         rozbudzanie w uczniach ciekawości wobec innych kultur

-         wyposażenie uczniów w wiedzę dotyczącą krajów, którego języka się uczą

-         rozwijanie własnych zainteresowań

-         rozwijanie twórczego myślenia

-         kształtowanie postawy tolerancji i otwartości wobec innych kultur

-         kształtowanie umiejętności poszukiwania, wykorzystania     i selekcjonowania informacji

-         zwiększenie motywacji do nauki języka angielskiego

-         kształtowanie umiejętności pracy w zespole

-         rozbudzanie i pogłębianie zainteresowań językiem angielskim

wszystkich chetnych prosimy o kontakt z p. Małgorzatą Raczyńską

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

Dzień Edukacji Narodowej, który świętujemy 14 października obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej- pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.
Powszechnie ta data utożsamiana jest ze świętem nauczycieli, wychowawców, pedagogów. W ich stronę kierujemy życzenia, które w imieniu uczniów Gimnazjum nr 21 wyrazili przedstawiciele Samorządu Szkolnego.

 

Społeczność Gimnazjum nr 21 Dzień Edukacji Narodowej uczciła apelem, w którym istotę święta przybliżyła pani dyrektor Iwona Zakrzewska.

W scenariuszu znalazły się nastrojowe życzenia ucznia i nauczyciela (pan Maciej Cierpiał i Michał Cierpiał), które skłoniły do refleksji obie grupy. Rozbawiły nas satyryczne scenki z życia szkoły – gratulujemy występującym-  a miłym akcentem były nastrojowe piosenki w wykonaniu Aleksandry Sojki i Moniki Kręciwilk – śpiewały pięknie nawet a capella.

Czy pamiętacie, którą piosenkę – na poprawienie nastroju- śpiewała cała sala?

 

DZIEŃ PAPIESKI

 

W środę 16 października w naszej szkole odbyła się uroczystość poświęcona Janowi Pawłowi II. Członkowie koła recytatorskiego „Orzeł”, pod opieką dyrektor szkoły Iwony Zakrzewskiej, prezentowali wiersze Karola Wojtyły. Ksiądz Mieczysław Droździk przygotował prezentację poświęconą Janowi Pawłowi II. Słowa Papieża skłoniły wszystkich obecnych do refleksji i zadumy.

Dalekie wybrzeża ciszy zaczynają się tuż za progiem.

Nie pofruniesz tamtędy, jak ptak.
Musisz stanąć i patrzeć coraz głębiej i głębiej,
aż nie zdołasz już odchylić duszy od dna.

Tam już spojrzeń żadna zieleń nie nasyci,
nie powrócą oczy uwięzione.
Myślałeś, że cię życie ukryje przed tamtym Życiem
W głębiny przechylonym.

Z nurtu tego- to wiedz, że nie ma powrotu.
Objęty tajemniczym pięknem  wieczności.
Trwać i trwać. Nie przerywać odlotów
cieniom, tylko trwać
Coraz jaśniej i prościej.

Tymczasem wciąż ustępujesz przed Kimś, co stamtąd nadchodzi
zamykając za sobą cicho drzwi izdebki maleńkiej-
a idąc krok łagodzi
- i tą ciszą trafia najgłębiej.

Karol Wojtyła

 

 

AKADEMIA  Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

ODBĘDZIE SIĘ W PONIEDZIAŁEK 14.10. 2013r.  o godz. 11.00.

 

O godz. 10.30 spotkanie z wychowawcami w klasach.

 

Obowiązuje strój galowy.

 

ZAPRASZAMY RODZICÓW, NAUCZYCIELI, UCZNIÓW.

 

 

 

 

Wizytacja J. E. Ks. Biskupa Antoniego Długosza w naszej szkole

 

 Gimnazjum nr 21 im. Orląt Lwowskich miało zaszczyt gościć ł J. E. Ks. Biskupa Antoniego Długosza.  Odwiedził nas we wtorek 1.10.2013r. wraz z  księdzem proboszczem Zdzisławem Gilskim. Ksiądz Biskup skierował ciepłe słowa do nauczycieli i uczniów.

 Młodzież z koła polonistycznego „Orzeł”, pod opieką dyr.  Iwony Zakrzewskiej, przedstawiła program poetycko – muzyczny poświęcony bł. Janowi Pawłowi II. Poezję Papieża recytowali uczniowie: Aleksandra Barwaniec, Angelika Kapica, Aleksandra Sojka, Marek Szymonik. Swoją pomocą w przygotowaniu dekoracji służył również Ksiądz Mieczysław  Droździk.

 

                                                                                 

 

 

Otrzęsiny

Jesteście ciekawi jak oceniają je zainteresowani? Oto kilka wypowiedzi uczniów klasy pierwszej, którzy brali w nich udział.

Dnia 17 września w naszym gimnazjum odbyły się otrzęsiny dla klas pierwszych. Na początku przemówiła pani dyrektor pani Iwona Zakrzewska,  a później przekroiła jabłko jako znak otwarcia otrzęsin. Koleżanki z drugich klas, zapowiedziały pierwsze zadanie i wylosowały numerki z dziennika osób, które będą brały udział w tej konkurencji. Wypadło na mnie.

Musiałam zrobić ” mundurek ” z gazet i papieru. Nasza klasa wygrała tę konkurencję – było naprawdę fajne, bardzo mi się podobało, szkoda, że nie robi się takich imprez częściej. (Anusia)

 Na początku klasy pierwsze zebrały się na sali gimnastycznej,  po czym uczennica z klasy starszej przedstawiła plan wydarzeń jakie odbędą się na otrzęsinach. Przedstawiła nam sześć konkurencji ,które uczniowie mieli za zadanie wykonać. (…) Na koniec uroczystości odbył się pokaz mundurków , które były przedstawione w pierwszej konkurencji. Bardzo dobrze się wszyscy bawili wraz ze mną i nauczycielami. Nigdy nie zapomnę tego wydarzenia. (Karol)

 Otrzęsiny” to nic innego jak przywitanie klas pierwszych gimnazjum rożnymi konkurencjami.

Do pierwszej  zostało wybranych po 5 osób z każdej klasy, a uczniowie musieli wybrać 1 osobę ze swojej grupy i zaprojektować ubranie  z dostępnych tam środków m.in.: bibuły, papieru, gazet, spinaczy.

A wygrał w niej Karol Nowicki- model z klasy 1b. Druga konkurencja polegała na zrobieniu jak najśmieszniejszej miny po zjedzeniu cytryny. Wygrał w niej Patryk Całka z klasy 1b. W trzeciej konkurencji wyłoniono z każdej klasy pary, które miały zatańczyć z miotłą. Wygrali Kacper Wysocki i Bartosz Pałka z klasy 1a.

Kolejnym zadaniem  było zjedzenie pączka całego obtoczonego w bitej śmietanie bez użycia rąk. Wygrał w niej Szymon Bator z klasy 1 a. (Przegrany z 1b Dawid Kaniecki wygrałby konkurencję, ale w ostatnim  gryzie wypuścił pączka z ust J )  (Oskar B)

Konkurencja polegała na tym, aby  z wyjąć  trzy cukierki  z masy solnej, która była bardzo kleista, wiec trudno było odszukać w tych miskach cukierki, ale się udało i wygrała nasza klasa ,czyli klasa 1B , wiec dostaliśmy 2 punkty,                     a przeciwna klasa dostała tylko 1 punkt .Podczas tej konkrecji wszyscy się śmiali. Trzecia konkurencja polegała na tym,  że dwójka wylosowanych  uczniów  miała zjeść cytrynę  i zrobić najśmieszniejszą minę .W tym zadaniu wygrała klasa 1 A (…) Gdy wszystkie zadania zostały ukończone, okazało się, że wygraliśmy. Bardzo się cieszyliśmy. Zrobiliśmy zdjęcia klasowe  i dostaliśmy kota przechodniego od drugoklasistów i dyplom.  Moim zdaniem było bardzo fajnie. Cała sala się śmiała . Otrzęsiny powinny być co rok, aby każda klasa mogła się tak dobrze bawić jak my.  (Olcia)

   Ta godzina lekcyjna była bardzo udana, ponieważ poznaliśmy dużo koleżanek   i kolegów, ale również wszyscy wesoło spędziliśmy czas i od tego dnia jesteśmy pełnoprawnymi uczniami Gimnazjum nr 21im.Orląt Lwowskich w Częstochowie. Ja i moi moje koleżanki bardzo bałyśmy się zadań, jakie przygotowali dla nas starsi koledzy, jednak wszystko odbyło się sprawnie   i z dużym humorem. Na pewno zapamiętamy ten dzień, bo był niesamowity.(Julia)

Drugie klasy gimnazjum organizowały pierwszym  przezabawne i komiczne zabawy. Wszyscy z mojej klasy oraz z klasy przeciwnej, czyli z klasy A brali udział w różnych zadaniach losowanych przez Magdę Perkosz. Były to zabawne konkurencje. Gdy wylosowano numerek 15 (czyli mnie) to musiałem tańczyć   z miotłą z moim kolegą z klasy, który miał numer 4, czyli z Adamem Galasem. Staraliśmy się jak mogliśmy, lecz nam nie wyszło, przegraliśmy.  W ostatecznym rachunku zwyciężyliśmy 1 punktem. W nagrodę dostaliśmy od pani dyrektor Iwony Zakrzewskiej pluszowego białego kota. Nigdy nie zapomnę tego dnia, był to jeden z najzabawniejszych i najśmieszniejszych dni z mojego życia .(Oskar P.)

 

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

GIMNAZJUM NR 21

Przewodnicząca

 Monika Kręciwilk

Zastępca

 Aleksandra Barwaniec

Skarbnik

 Agnieszka Załogowska

 

 

ROK SZKOLNY 2012- 2013- ARCHIWUM

Serdeczne podziękowania

dla wszystkich uczniów Gimnazjum nr 21, ich rodziców oraz innych osób,

które włączyły się w zbiórkę zużytych baterii i tzw. elektrośmieci!

W VI edycji konkursu „Czysta Częstochowa” pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy

oraz Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego zajęliśmy I miejsce!!!

W nagrodę otrzymaliśmy optyczną tablicę interaktywną!

Kinga Rybińska z kl. IIb zajęła indywidualnie IV miejsce.

Serdecznie gratulujemy!

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji tego konkursu już w następnym roku szkolnym.

Koordynator akcji w szkole

Magdalena Dębska – Kołodziejczyk

Protokół

ze zbiórki zużytych baterii oraz sprzętu elektro przeprowadzonej

w Gimnazjum nr 21 w Częstochowie w ramach konkursu

„Czysta Częstochowa” w roku szk. 2012/2013

W dniu 18 czerwca 2013r. w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się uroczyste podsumowanie VI edycji konkursu „Czysta Częstochowa”. Ogłoszono wyniki i rozdano nagrody. Nasze gimnazjum zajęło I miejsce w kategorii – szkoły podstawowe i gimnazja.

W nagrodę otrzymaliśmy optyczną tablicę interaktywną.

Uczennica kl. IIb Kinga Rybińska zajęła indywidualnie IV miejsce.

Liczba uczniów w roku szk. 2012/2013  –  134

Koordynator akcji w szkole – Magdalena Dębska-Kołodziejczyk

Ilość zebranych baterii i sprzętu elektro:

1)      zużyte baterie (płaskie, paluszki + zegarkowe) – 22 824 szt.

2)      telewizor – 1 szt.

3)      odtwarzacz video – 2 szt.

4)      odkurzacz – 1 szt.

5)      żelazko – 2 szt.

6)      drukarka – 2 szt.

7)      monitor – 1 szt.

8)      klawiatura – 5 szt.

9)      myszka komp. – 14 szt.

10)  komputer – 3 szt.

11)  głośnik – 1 szt.

12)  czajnik elektr. – 1 szt.

13)  szlifierka – 1 szt.

14)  maszyna do pisania – 2 szt.

Uczniowie, którzy zebrali największą ilość zużytych baterii:

1)      Kinga Rybińska kl. II b– 10 500 szt.

2)      Michał Kolasa kl. IIa – 1891 szt.

3)      Cezary Gospodarek IIa – 1686 szt.

Link do strony:

 

 

                        Informacje na temat wystawy dotyczącej wybitnego matematyka Stefana Banacha

W dn  7. 06. w Gimnazjum nr 21 im. Orląt Lwowskich otwarto wystawę poświęconą wybitnemu polskiemu matematykowi Stefanowi Banachowi.

Organizatorem wystawy była p. J Grabarczyk

Celem wystawy było:

- propagowanie matematyki

- przybliżanie życiorysów ludzi związanych z Lwowem

Pomysłodawcą wystawy był  p. W. Baczyński.

Wszystkie materiały zostały przekazane przez p. W. Baczyńskiego. Pozyskane one zostały z nieistniejącego już Gimnazjum nr 15 im. S. Banacha w Częstochowie

Po uroczystym przecięciu wstęgi przez p. Wacława Baczyńskiego głos zabrała p. dyr. Iwona Zakrzewska przybliżając krótko życiorys i osiągnięcia wybitnego uczonego. Następnie p. Jadwiga Grabarczyk –nauczyciel matematyki przedstawiła ciekawe informacje m. in.  na temat Kawiarni „Szkockiej” miejscu spotkań wielu  słynnych matematyków m. in. S. Banacha, księgi szkockiej – zeszycie, gdzie uczeni zapisywali swoje problemy, przemyślenia. Korzystając z okazji p. dyrektor wspomniała także o sukcesach matematycznych jednego z naszych uczniów – Piotra Pietrzaka.

Wystawę obejrzeli uczniowie naszego gimnazjum, uczestnicy konkursu „Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie” wraz z opiekunami , a także uczniowie klas VI SP nr 52.

konkurs

Podręczniki szkolne 2013/2014

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW KL. I GIMNAZJUM

Przedmiot Autor Tytuł Wydawnictwo Nr dopuszczenia
J. Polski Bobiński W. Świat w słowach i obrazach 1. WSiP 26/1/2009
J. Polski Czarniecka-Rodzik Z. Gramatyka i stylistyka 1. WSiP 164/3/2010
Matematyka Dobrowolska M. Red Matematyka z plusem 1. Gdańskie Wydaw. Oświatowe 168/1/2009
Historia Trzcionkowski L., Wojciechowski L. Starożytność, średniowiecze. Wydanie zmienione. WS PWN 129/1/2013 z1
Wychowanie do życia w rodzinie Król T. Red. Wędrując ku dorosłości.. Rubikon 205/2009
Geografia Malarz R. Puls Ziemi 1. + ćw. Nowa Era 5/1/2009
Biologia Jefimow M., Sęktas M. Puls życia cz. 1. Nowa Era 58/1/2009
Chemia Kulawik J., Kulawik T., Litwin M. Chemia Nowej Ery cz.1. + ćw. Nowa Era 49/1/2009
J. Niemiecki (kontynuacja) Kozubska M., Zastąpiło L., Krawczyk E. www.weiter_deutsch 1. +ćw. PWN 9/1/2009
J. Niemiecki dla początkujących Motta G. Magnet 1. +ćw. LektorKlett 98/1/2009
Fizyka Sagnowska B., Rozenbajgier M.   Red. Świat fizyki 1, 2 Zamkor 11/1/2009
Informatyka Pańczyk J. Informatyka Europejczyka. (Vista) Helion 568/2012
Zajęcia techniczne Białka U. Zajęcia techniczne. Operon 199/2009
Plastyka Stopczyk S.K. Bliżej sztuki. WSiP 68/2009
J. Angielski dla średniozawansowanych  Wetz B., Pye D., Quintana J. English Plus 2. Oxford 300/1/2010
Religia Kubik Wł. SJ Red.   Szukałem Was.Wyd. po  2010 r. WAM  

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW KL. II GIMNAZJUM

Przedmiot Autor Tytuł Wydawnictwo Nr dopuszczenia
J. Polski Bobiński W. Świat w słowach i obrazach 2. WSiP 26/2/2009
J. Polski Czarniecka-Rodzik Z. Gramatyka i stylistyka 2. WSiP 164/2/2009
Matematyka Dobrowolska M. Red. Matematyka z plusem 2. Gdańskie Wydaw. Oświatowe 168/2/2010
Historia Chachaj J., Drob J. Czasy nowożytne. WS PWN 129/2/2010
Wychowanie do życia w rodzinie Król T. Red. Wędrując ku dorosłości.                    Z klasy I. Rubikon 205/2011/z1
Geografia Malarz R. Puls Ziemi 1 + 2 + ćw.1 z klasy I. Nowa Era 5/1/20105/2/2010
Biologia Jefimow M. Puls życia cz. 2. Nowa Era 58/2/2010
Chemia Kulawik J., Kulawik T., Litwin M. Chemia Nowej Ery cz. 2. Nowa Era 49/2/2009
WOS Makara K., Dobrzycka E. Wiedza o społeczeństwie 1. OPERON 96/2/2010
J. Niemiecki dla początkujących Motta G. Magnet 2+ ćw. LektorKlett 98/2/2010
Fizyka i astronomia Sagnowska B., Rozenbajgier M.   Red. Świat fizyki 2 + 3. Zamkor 11/2/201011/3/2010
Informatyka Pańczyk J. Informatyka Europejczyka.Z klasy I. (Vista) Helion 568/2012
Plastyka Stopczyk S. K. Bliżej sztuki.Z klasy I WSiP 68/2009
Muzyka kl. II a Wójcik T. Muzyczny świat + ćw. MAC 138/2009
Edukacja dla bezpieczeństwa Słoma J., Zając G. Żyję i działam bezpiecznie. Nowa Era 17/2009
Zajęcia techniczne Białka U. Zajęcia techniczne. Operon 199/2009
J. Angielski We wrześniu
Religia Kubik W. SJ  Red. Jestem z Wami. Po 2010 r. WAM

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW KL. III GIMNAZJUM

Przedmiot Autor Tytuł Wydawnictwo Nr dopuszczenia
J. Polski Bobiński W. Świat w słowach i obrazach 3. WSiP 26/3/2010
J. Polski Czarniecka-Rodzik Z. Gramatyka i stylistyka 3. WSiP 164/3/2010
Matematyka Dobrowolska M. Red. Matematyka z plusem 3. Gdańskie Wydaw. Oświatowe 168/3/2010
Historia Chachaj J., Drob J. Wiek XIX i wielka wojna. WS PWN 129/3/2011
Wychow. do życia w rodzinie Król T. Red. Wędrując ku dorosłości.                    Z klasy II. Rubikon 205/2009
Geografia Malarz R. Puls Ziemi 3 + ćw. Nowa Era 5/3/2010
Biologia Sągin B., Sęktas M., Boczarowski A. Puls życia cz. 3. Nowa Era 58/3/2010
Chemia Kulawik J., Kulawik T., Litwin M. Chemia Nowej Ery cz. 3 + ćw. Nowa Era 49/3/2010
J. Niemiecki (kontynuacja) Kozubska M., Zastąpiło L., Krawczyk E. www.weiter_deutsch 3 + ćw. WS PWN 9/3/2011
J. Niemiecki dla początkujących Motta G. Magnet 3 + ćw. LektorKlett 98/3/2011
Fizyka i astronomia Sagnowska B., Rozenbajgier M.      Red. Świat fizyki 3. Zamkor 11/3/2010
Informatyka Pańczyk J. Informatyka Europejczyka.     (Vista) Z klasy II. Helion 568/2012
J.Angielski  Rosińska M., Śpiewak G. Egzamin gimnazjalny Repetytorium z testami. Macmillan 348/2011
Edukacja dla bezpieczeństwa Słoma J., Zając G. Żyję i działam bezpiecznie. Nowa Era 17/2009
Religia Kubik W. SJ ks. Red. Chodzimy razem. Wyd. po 2010 r. WAM

Dnia 8.06.2013 r. odbył się Festyn organizowany przez Gimnazjum nr 21 

Uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Apel poświęcony 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja   odbył się we wtorek 30 kwietnia. Przygotowali go uczniowie klasy I b, a do scenki z epoki zostali zaangażowani chłopcy z klasy Ia.

Uczniowie pod okiem p. Agnieszki Sandereckiej przedstawili w formie sejmiku idee uchwalenia Konstytucji 3 Maja i jej główne założenia, a także odpowiedzieli na nurtujące uczniów pytanie, po co obchodzimy święta narodowe.

Uczniowie Gimnazjum nr 21 im. Orląt Lwowskich z uwagą wysłuchali debaty kolegów i koleżanek, recytacji, piosenek, a także  obejrzeli scenkę nawiązującą do momentu uchwalenia Konstytucji.

Apel stał się okazją do podkreślenia poprzez dekoracje i wiersze haseł towarzyszących Polakom już od wieków: Bóg, Honor, Ojczyzna. My także o nich pamiętamy, a rocznice świąt narodowych to nie tylko dzień wolny, ale przede wszystkim moment refleksji nad wydarzeniami, które wpłynęły na losy naszej ojczyzny.

DSCN5532

DSCN5553

Dzień Europejski

Dnia 27.03.2013 r. odbył się w naszej szkole Dzień Europejski. Uczniowie z klas Ia, Ib, IIb pod opieką mgr  M. Krętuś i mgr S. Szymoniak przygotowali  apel poświęcony działalności Unii Europejskiej. Na początku gimnazjaliści obejrzeli inscenizację mitu „Porwanie Europy”.  Uczennice prowadzące apel  wymieniły następnie zalety przystąpienia Polski do UE.  Obejrzano także film o Parlamencie UE. Wszyscy mogli w tym dniu skosztować ciasta i sałatki w urządzonej wcześniej Kawiarence europejskiej. Dzień przebiegał w miłej atmosferze.

                                  

       PROJEKT „AKADEMIA UCZNIA”

Tematyczne seminaria miały charakter debat. Zastosowano następujące metody: wykład, dyskusja, prezentacje filmowe i multimedialne, konkursy.

Czas realizacji projektu: wrzesień – grudzień 2012 (wg przedłożonego harmonogramu). Podczas cyklicznych debat poruszano następujące tematy: prawa i obowiązki ucznia w szkole, bezpieczeństwo w wirtualnej rzeczywistości – cyberprzemoc wobec nauczycieli, rola wychowawcy w szkole – oczekiwania a rzeczywistość oraz co zrobić, aby szkoła była miejscem bezpiecznym i kulturalnym – wulgaryzmy, nowomowa?

W spotkaniach brali udział zaproszeni specjaliści w danej dziedzinie, autorytety moralne oraz osoby znane z mediów min. sędzia Artur Lipieński, prof. Katarzyna Popiołek, nauczyciel i wychowawca roku, Formacja Nieżywych Schabuff.

Uczniowie, którzy uczestniczyli w debatach to: Monika Kręciwilk z klasy II b i Norbert Bednarek z klasy III a. Koordynatorem szkolnym projektu była pani Anna Dworakowska.

Organizator: Regionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Solidarność Urząd Miasta Częstochowy – Wydział Edukacji.

KONKURS WIEDZY O HIV I AIDS

30.11.2012 r. w Zespole Szkól Technicznych odbył się finał POWIATOWEGO KONKURSU dot. WIEDZY o HIV i AIDS organizowanego przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Częstochowie; współorganizatorzy: Urząd Miasta w Częstochowie, Starostwo Powiatowe w Częstochowie oraz Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie.

Adrianna Kapitańska – uczennica klasy 3 „a” naszego Gimnazjum  zwyciężyła w Powiatowym Konkursie Wiedzy o AIDS zorganizowanym w dniu solidarności z chorymi na AIDS i zakażonymi wirusem HIV. Adrianna wykazała się perfekcyjną wiedzą na temat zdrowotnych, społecznych i moralno – prawnych aspektów dotyczących HIV i AIDS. Uczennica otrzymała Dyplom Uznania za zajęcie I miejsca oraz bon podarunkowy.

Konkurs obejmował 2 etapy. I etap polegał na wypełnieniu testu konkursowego, składającego się z 40 pytań. Następnie jury podliczało punkty, w wyniku, czego wyłoniono ośmioro najlepszych uczniów, którzy przystąpili do dogrywki. W ramach dogrywki uczniowie wypełniali zadania otwarte dotyczące specjalistycznej wiedzy na temat HIV i AIDS np. czym jest terapia HAART i choroby STD? Wyniki konkursu ogłoszone zostały podczas obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS 1.12.2012 r.

Wywiad z naszą finalistką przeprowadziła telewizja ORION oraz Radio JURA.

Uczennice – Milena Majdzik oraz Patrycja Falarska, również biorące udział w konkursie, otrzymały wyróżnienia.

Uczennice do konkursu przygotowała pani mgr Anna Dworakowska – psycholog szkolny, która za swoją pracę otrzymała Podziękowanie za przygotowanie finalistów Powiatowego Konkursu Wiedzy o AIDS oraz bon podarunkowy. Ponadto Gimnazjum otrzymało film pt. „Zapobieganie HIV/AIDS i chorobom przenoszonym drogą płciową – edukacja młodzieży szkolnej”.

Strony internetowe:

http://www.wczestochowie.pl/kategoria//12675,konkurs-w-ramach-solidarnosci-z-chorymi-na-aids

http://www.radiojura.com.pl/mlodziez-udowodnila-ze-wie-jak-zapobiegac-szerzeniu-sie-wirusa-hiv.html

DZIEŃ PATRONA

Listopad to miesiąc pamięci o tych, którzy odeszli, narodowej dumy z odzyskania niepodległości, czas,  który uczniowie Gimnazjum nr 21 w sposób szczególny poświęcają patronowi szkoły Orlętom Lwowskim. Dzień Patrona obchodzony 22 listopada podkreśla symboliczną datę odzyskania w czasie ostatnich dni i walk I wojny światowej  miasta zawsze wiernego Polsce.

Dumni ze swego patrona gimnazjaliści oddają cześć rówieśnikom, którzy w walce o niepodległość musieli zastąpić starszych – walczących jeszcze na frontach I wojny światowej. Setki z nich poległo. Najmłodszy obrońca Lwowa miał 9 lat, siedmiu – po 10, trzydziestu trzech – po 12, siedemdziesięciu czterech – po 13, stu dwudziestu siedmiu – po 14, sześciuset czterdziestu jeden – po 15-16, i pięćset trzydziestu sześciu – po 17 lat. Pamięć o czynie Orląt przyświeca uroczystościom upamiętniającym bohaterstwo młodocianych żołnierzy, które odbyły się zarówno pod pomnikiem Orląt Lwowskich na Rakowie jak i  na terenie szkoły przy ul. Powstańców Warszawy.

W czasie obchodów miejskich 22 listopada reprezentacja uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 21 wbiła gwóźdź w drzewiec sztandaru Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich.

Razem z uczniami pamięć o Orlętach Lwowskich patronie Gimnazjum nr 21  uczcili goście, którzy 23 listopada zaszczycili swą obecnością obchody wydarzeń sprzed 94. lat. Wszystkich zaproszonych powitała dyrektor  szkoły Iwona Zakrzewska. Na uroczystość przybyli: naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Częstochowie dr Ryszard Stefaniak, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Częstochowie Jolanta Skrzypczyk, prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie Grzegorz Sikora, dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Stanisław Gmitruk, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Wacław Baczyński, proboszcz parafii pw. Św. Teresy ks. Zdzisław Pilski, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Oświaty NSZZ Solidarność Maria Sałata, przewodnicząca Rady Dzielnicy Dźbów Loreta Michałek, dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno- Elektrycznych im. K. Pułaskiego w Częstochowie Tomasz Dobosz oraz zastępca Arkadiusz Śpiewak, Zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 52 Bogumiła Schab, Łukasz Golis z Jednostki Strzeleckiej 2028 w Częstochowie.

Poległym w czasie listopadowych walk o wolny Lwów, zdającym egzamin z miłości do ojczyzny poświęcono montaż słowno- muzyczny przygotowany przez Bogumiłę Kogut, Barbarę Miszczak- Matławską i Agnieszkę Senderecką. Na szczególną uwagę zasługuje postawa uczniów klas pierwszych, którzy zaangażowali się w oprawę artystyczną Dnia Patrona 23 listopada. Ich występ poruszał prawdziwością, zrozumieniem słów wierszy i piosenek oraz ogromnym zaangażowaniem w prezentację. Dzięki młodzieży tak chętnie i aktywnie uczestniczącej w uroczystościach patriotycznych idea  semper fidelis wciąż żyje.

94 ROCZNICA OBRONY LWOWA

W dniu  22 listopada na Placu Orląt Lwowskich odbyły się uroczystości z okazji 94 rocznicy zwycięskiej obrony Lwowa. Ich organizatorami byli Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich oraz Urząd Miasta Częstochowy. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele parlamentu, władz miasta, związków kombatanckich, a także uczniowie częstochowskich szkół, służby mundurowe oraz mieszkańcy miasta.

Program uroczystości
11.40 – zbiórka pocztów sztandarowych
12.00 – rozpoczęcie uroczystości na Placu Orląt Lwowskich
– Hymn Państwowy
– Powitanie przybyłych gości
– Wystąpienia oficjalne
– Modlitwa za poległych obrońców Lwowa – Orlęta Lwowskie
– Poświęcenie sztandaru Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich
– Apel Poległych
– Widowisko patriotyczno – artystyczne w wykonaniu uczniów naszej szkoły
– Złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem
13.30 – Zakończenie uroczystości – Tradycyjna Pieśń Miasta Lwowa

Orlęta Lwowskie – dzieci i młodzież lwowska, uczestnicząca w bohaterskiej obronie miasta przed nacjonalistami ukraińskimi w okresie 1-23 XI 1918. Najmłodszy uczestnik walk miał 7 lat, a ponad stu nie więcej, niż 13. W obronie miasta zwanego „zawsze wiernym” najwyższą ofiarę, swoje życie, złożyło 439 „orląt lwowskich”, wśród których było sześciu częstochowian.

11 LISTOPADA – ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

09.11.2012 roku odbył się apel z okazji Święta Niepodległości przygotowany  przez panią Lenę Rudzińską, Bożenę Staniek i Barbarę Miszczak-Matławską. Uczniowie  naszej szkoły przedstawili  krótki montaż  słowno-muzyczny.